Aktuality

 

Vítáme Vás na našich stránkách.

 

Od 1.6. 2020 bude MC opět otevřené.

Další aktuálnější informace o MC Žirafa se můžete dozvědět na facebookové stránce www.facebook.com/mc.zirafa.2016.

 

Počasí nám nepřeje, tak výlet na Hájemství rušíme. Zítra 5.6.  bude MC otevřené od 9:30 - 12:00. Těšíme se na Vás.

Mateřské centrum Žirafa volá SOS! 

 

Není Vám lhostejné vyžití pro nejmenší děti ve Dvoře Králové? Nám taky ne. Čtěte následující řádky, které se týkají aktuální situace v MC Žirafa.

 

Co je mateřské centrum Žirafa?

Mateřské centrum Žirafa (dále jen centrum) je občanské sdružení vzniklé z iniciativy rodičů pečujících o děti na mateřské a rodičovské dovolené. Jeho úkolem je maximálně podporovat maminky na mateřské dovolené v aktivní práci s dětmi. Během návštěvy centra jsou maminky v neustálé interakci se svými dětmi za pomoci programů pořádaných každý všední den. Maminky zajišťují činnost MC dobrovolně a bez nároku na finanční odměnu. Žirafa takto funguje již sedmnáct let.

 

Prostory MC Žirafa

Od roku 2009 má centrum pronajaté prostory od města v domě čp. 2 na náměstí T. G. Masaryka (nad městským informačním centrem). Má zde k dispozici několik místností, postupem času vybavených speciálně pro činnost dětí, je zde malá kuchyňka, WC s umyvadlem a také pěkná zahrádka s trampolinou, domečkem, houpačkami, malým posezením i pískovištěm. Tyto prostory se snažíme neustále zlepšovat. Pronájem se prodlužuje každý rok vždy na konci léta.

 

Financování provozu

Těšily jsme se, že se v červnu opět u nás v centru uvidíme a po vynucené pauze otevřeme, protože i my si potřebujeme na svůj provoz vydělat. Dotace města a “zapůjčení prostor” nám na financování nestačí, jsme závislí i na darech a akcích, které pořádáme. Samy se snažíme finanční prostředky získávat i přes jiné projekty: letos jsme se radovaly z grantu na 40 tisíc Kč, určeného na výměnu koberců a vybavení místností úložnými prostory. Chtěly jsme tyto peníze investovat do zvelebení současných prostor. 

 

Překvapivá rekonstrukce 

Jaké bylo naše překvapení, když nám 15. května 2020 přišel doporučeně dopis, že "s předstihem" nám město dává na vědomí, že se v objektu čp. 2 budou rekonstruovat střechy, tudíž naše činnost zaměřená na práci s dětmi bude po dobu rekonstrukce (cca 1 rok) úplně zastavena a město nemá k dispozici náhradní prostory vhodné pro naši činnost. O přesném termínu rekonstrukce nás bude město prý s předstihem informovat. Později nám bylo na naši žádost osobně sděleno, že se budeme muset vystěhovat v červenci 2020. Nájemní smlouvu máme do konce srpna. 

 

Nezvládnutá komunikace

Vnímáme, že jsme byli prostě vyhozeni. Protože o co jiného se jedná, když musíme najednou ukončit svou činnost, protože nemáme, kde ji provozovat. Nikdo s námi nekomunikoval, nikdo z města se nesnažil nás na danou situaci připravit nebo sám najít či nabídnout náhradní prostory. O tom, že se zde bude provádět rekonstrukce, již muselo město vědět dříve, minimálně při sestavování rozpočtu na rok 2020 (to je v srpnu 2019), kdy nás na tuto variantu mohlo upozornit. Na konci března 2020 došlo ke stěhování na půdě domu - opět bez našeho vědomí, ačkoliv byly využívány i “naše” prostory. 

 

Alternativy a řešení

Ukončení činnosti na půl roku či celý rok by pro naši organizaci znamenalo po současném již několikaměsíčním výpadku příjmů a také zpřetrhání vazeb mezi maminkami likvidaci celého centra. Poté, co nám byly oznámeny stavební práce, jsme proto šly za místostarostou města Janem Helbichem. Ten nám nabídl prostory v bývalé Městské tržnici. Kdo trochu zná Dvůr Králové, ví, že tento objekt vypadá dost zoufale a město ho kupovalo s tím, že ho bude rekonstruovat. Při prohlídce nám byly nabídnuty tři místnosti o celkové ploše cca 15x6 metrů, s WC na chodbě (v současnosti máme k dispozici prostory daleko větší) s tím, že se místnosti vymalují. O zanedbané podlaze, po které by lezly děti, se nikdo nezmínil. V budově se zároveň nachází kočičí útulek. Abychom mohly splnit všechny hygienické podmínky, musely by prostory být nejdříve rekostruovány. Nikdo by do takového centra dobrovolně nechodil. Při dotazu na jiné prostory nám bylo řečeno, že ty jsou nutné nejdříve zrekonstruovat. Navíc nám nebyli schopni na městě ani říct, zda se za rok do současných prostor budeme moc vrátit. 

Máme tedy rovnou skončit? 

 

Hledáme nové prostory

 

Nechceme se smířit s tím, že bychom měly skončit s naší činností. S tím se nechceme smířit. V našem městě už je takhle málo příležitostí pro činnost s malými dětmi. Byla by velká škoda ztratit i tuto. Pokud Město Dvůr Králové nemá vymírat, tak jako doposud, je potřeba, aby město podporovalo rodiny s dětmi.

 

Pravidelný program Mateřského centra Žirafa v červnu

 

pondělí 9:30 - 12:00 hod.: volná herna, vstupné 40 Kč

středa 9:30 - 12:00 hod.: volná herna, vstupné 40 Kč

pátek 9:30 - 12:00 hod.: volná herna, vstupné 40 Kč


 

Mateřské centrum Žirafa se opět těší na všechny děti, jejich rodiče a přátele, kteří s námi budou trávit volný čas. V měsíci červnu plánujeme být více na naší zahrádce, kde je pískoviště s hračkami, trampolína, skluzavka a pružinová houpadla. Při nepříznivém počasí bude k dispozici i herna. Při návštěvě budou dodržovány všechny hygienické požadavky, které jsou dány hygienickou stanicí. Na všechny se těší kolektiv maminek MC.


 

1. 6. Kadeřnice pro děti + volná herna

V pondělí od 9:30 přijde do mateřského centra Žirafa kadeřnice paní Kristýna Fléglová. Pokud máte zájem nechat své děti nebo i sebe ostříhat, můžete se objednat na tel. č. 736 419 754.

 

5. 6. Výlet na Hájemství

Pojďte s námi na výlet do krásného areálu na Hájemství (areál ve správě Lesů ČR s herními prvky, pískovištěm a krytým ohništěm). Dětí si zaskotačí v krásné přírodě. Doprava vlastní. Kdo má zájem jet autobusem, odjezd ze zastávky u pošty v 8:37. Odjezd autobusu zpět z Hájemství ve 12:11. Případné dotazy na tel. č. 773 292 033. Při nepříznivém počasí (dešti) se výlet nekoná.

 

11. 6. Cyklovýlet do bylinkové zahrady v Žirči

Pojeďte s Evčou na cyklovýlet do Žirče. Sraz v 10:00 na autobusové zastávce 5. května. Případné dotazy na tel. č. 773 292 033. Při nepříznivém počasí (dešti) se výlet nekoná. 

 

26. 6. Výlet do královedvorských lesů

Pojďte s námi na výlet dlouhý 3,5 km do přírody. Sraz v 9:20 na autobusové zastávce u nemocnice. Autobus MHD k nemocnici odjíždí viz jízdní řád IDOS. Trasa je vhodná pro kočárky i pro odrážedla (po zpevněných cestách). Cestu zpět domů od nemocnice musí každý zvládnout sám, kolem 12 hod. MHD nejede. Případné dotazy na tel.č. 773 292 033. Při nepříznivém počasí (dešti) se výlet nekoná.

 

CVIČENÍ PRO ŽENY PLÁNUJÍCÍ TĚHOTENSTVÍ, TĚHOTNÉ A MAMINKY PO PORODU

Každé pondělí od 4.11. 2019 od 16:30-17:30 hodin 
tělocvična Mateřského centra KAROlínka, Školní 13, Trutnov
80Kč/lekce, při zaplacení dvou lekcí 150Kč
přihlášky Mgr. Jana Bartoňová, tel. 606 171 014, email janka.bartonova@centrum.cz
 

 

Proběhlé akce aneb co jste u nás již mohli navštívit:

25.3. Výlet do Tonga

23.3. Logopedické dopoledne, téma: Vývoj řeči u dětí

12.3. Žirafčina poradna s paní Mgr. Janou Bartoňovou, téma: Podpora přirozenosti a samostatnosti u dětí

17.2. Přednáška se Střediskem rané péče Sluníčko z HK, téma: Důležité okamžiky ve vývoji dítěte, které je dobré hlídat

10.2. Kadeřnice pro děti

27.1. Den s Krkonošskými papírnami

15.1. Výlet do Tonga

9.1. Žirafčina poradna s paní Mgr. Janou Bartoňovou, téma: Musí dítě poslouchat?

18.12. Předvánoční setkání

11.12. Kosmetické dopoledne

3.12. Mikulášské odpoledne

20.11. Přednáška s ČČK, Téma: Úrazovost v dětském věku

14.11.Žirafčina poradna s paní Mgr. Janou Bartoňovou, téma: Doba elektronická a její vliv na výchovu

8.11. Kadeřnice pro děti

30.10. Den s Kimberly Clark

17.10. Žirafčina poradna s paní Mgr. Janou Bartoňovou, téma: Krizová období v životě dítěte

14.10. a 15.10. Podzimní bazárek dětského oblečení

4.9. Výlet do královedvorských lesů

2.9. Den spolků a sportovních oddílů

8.8. Tvoření s křídami

25.7. Výlet do Bílé Třemešné

4.7. Výlet na Hájemství

28.6.Zahájení prázdnin v Mc Žirafa

20.6. Den s Kimberly Clark - Děkujeme této firmě za sponzorský dar.

19.6. Výlet na koupaliště

13.6. Návštěva Safari parku

6.6. Dětský den v parku

5.6. Kadešnice pro děti

30.5. Účast na dni sociálních služeb

23.4. Výlet na Hájemství

18.4. Pečení s herou bez laktózy 

18.-19. 3. 2019 Jarní bazárek - tradiční bazárek, tentokrát jarních a letních věcí, také hraček, obuvi, kočárků a jiných věcí pro naše nejmenší.

12. 3. 2019 Karneval

20. 12. 2018 Vánoční koledy v Žirafě

19. 12. 2018 Vánoční besídka - Ochutnávka vánočního cukroví maminek.

5. 12. 2018 Mikuláš - naděloval v prostorách zahrady skautské základny v ul. Plk. Švece 1278.

23. 10. 2018 Kytičková alchymie ženy - aneb voňavá přednáška ve Dvoře Králové nad Labem.

15.-16. 10. 2018 Podzimní bazárek - tradiční bazárek, tentokrát PODZIMNÍCH A ZIMNÍCH věcí, také hraček, obuvi, kočárků a jiných věcí pro naše nejmenší.

10.10.2018 - Billa - naše bioprodukty - ochutnávka bio zeleného čaje

 

Výtvarné dílničky - Při pravidelné čtvrteční výtvarné dílničce jsme již stihli vytvořit houby, podzimní sluníčko, draka, podzimní věneček z listí, netopýra a Martina na bílém koni, housenku z listí, ježečka, Mikuláše a čerta, vánoční dekorace a upekli a ozdobili medové perníčky.

Logopedie - Schůzky plné různých říkadel a her.

Volné herny.

 

 

Prosíme maminky, které by se chtěly aktivně podílet na našem centru, aby se nám ozvaly, rádi využijeme jakýchkoli zkušeností a spolupráce.

MC Žirafa
MC Žirafa

Podporují nás

Město Dvůr Králové nad Labem
Město Dvůr Králové nad Labem

Tesco - Nadace rozvoje občanské společnosti
Tesco - Nadace rozvoje občanské společnosti

Podporují nás

Krajský úřad Královéhradeckého kraje
Krajský úřad Královéhradeckého kraje